MNSZ blog

Blog a Miskolci Nemzeti Színházról

   A színház világával való kapcsolatom még Egerben kezdődött, 1987-ben - amióta ott újra volt önálló társulat. Minden darabot láttam, volt, amit megnéztem huszon-valahányszor is. Színházi tárgyú írásaim, kritikáim a Heves Megyei Nap színházi mellékletében 1995-96-ban jelentek meg rendszeresen, de a melléklet megszűnése óta is előfordultak különböző lapokban, ma pedig internetes portálokon. És az is Egerben történt, hogy 2000 tavaszán a Piaf (a címszerepben fellépő művésznő ma már a Miskolci Nemzeti Színház tagja) egyik előadásának végén nagy meglepetésemre a színpadra szólítottak a darab szereplői, Örökös Néző címet kaptam tőlük. Természetesen nagyon meghatott, büszke voltam rá, s nem felejtem el máig sem, annál is inkább, hiszen ezt a címemet azóta is valamennyi direktor elismerte.
 Az évtizedekkel ezelőtt megszületett egri kötődés azonban nem akadályoz abban, hogy lássam és élvezzem, milyen nagyszerű dolgok születnek ma Miskolcon.
  Tisztelek mindenkit, akár színpadon van, akár a háttérben dolgozik a színház csodálatos világában. Magamat is erős szállal e világhoz tartozónak érzem.
 2010.04.05-én blogot indítottam: Színház Egerben (1884-től napjainkig)… és azon túl. Tíz éves születésnapját Lőkös Ildikó dramaturg köszöntötte - országos színházi portálon is.
 2014 óta volt miskolci rovata, 2021 végén ez önállósult, a régi cikkek egy részét átemeltem ide, az újak folyamatosan születnek.  Remélem, kiérdemli az Olvasó figyelmét! J.F.

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
a blog közösségi csatornái



 

 
Lezárt szavazások


 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
* Napló

BO®ENA NĚMCOVÁ EMLÉKHELY - NEM MESSZE MISKOLCTÓL

2020.11.03. 07:00
Eger színházában műsoron van Csiky Gergely Nagymama című darabja. Eszembe jutott Boľena Němcová, Magyarországon, Miskolcon és Egerben is megfordult cseh írónő



 

Miskolci leveleit a Herman Ottó Múzeum jelentette meg magyarul, 1963-ban

műve, a Babička, azaz a Nagyanyó. Máig rendkívül népszerű ez a magyarul is olvasható kedves regény. Nem színpadra született, de az utókor feldolgozta és Csehország számos városában játszották vagy teszik éppen napjainkban is (játékfilm is született belőle). Mind a magyar, mind a cseh nagymama jóságos, kedves és segít elsimítani minden bonyodalmat a ház körül, szerettei között. Nagy különbség, hogy Němcova műve egészen más, népi környezetben játszódik. Az írónő 1820-ban született és 17 évesen férjhez adták egy jóval idősebb pénzügyőrhöz, akit gyakran helyeztek át máshova, 1850-ben történetesen Miskolcra. Férjét többször meglátogatta. Erre emlékeztet egy Miskolctól nem messze található emlékhely.



 
Ha Budapest felé indulunk és a Harsányon át vezető utat választjuk, akkor a település előtt jobbra, a Kisgyőrbe vezető elágazásnál találjuk.

 
Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
Még nincs hozzászólás.
 
Útmutatók


A KERESŐ
HASZNÁLATÁRÓL

 

 


ÚTMUTATÓ
A BLOGHOZ

 

 


MŰVELT ÚR
A SZÍNHÁZBAN

 


 
Menü
 
kommentek & Napló-archívum évenként
Friss hozzászólások
 
könyvajánló

 
hangos blog

A blog hangos szolgáltatása gyengénlátóknak.
Cikkek felolvasva!