MNSZ blog

Blog a Miskolci Nemzeti Színházról

   A színház világával való kapcsolatom még Egerben kezdődött, 1987-ben - amióta ott újra volt önálló társulat. Minden darabot láttam, volt, amit megnéztem huszon-valahányszor is. Színházi tárgyú írásaim, kritikáim a Heves Megyei Nap színházi mellékletében 1995-96-ban jelentek meg rendszeresen, de a melléklet megszűnése óta is előfordultak különböző lapokban, ma pedig internetes portálokon. És az is Egerben történt, hogy 2000 tavaszán a Piaf (a címszerepben fellépő művésznő ma már a Miskolci Nemzeti Színház tagja) egyik előadásának végén nagy meglepetésemre a színpadra szólítottak a darab szereplői, Örökös Néző címet kaptam tőlük. Természetesen nagyon meghatott, büszke voltam rá, s nem felejtem el máig sem, annál is inkább, hiszen ezt a címemet azóta is valamennyi direktor elismerte.
 Az évtizedekkel ezelőtt megszületett egri kötődés azonban nem akadályoz abban, hogy lássam és élvezzem, milyen nagyszerű dolgok születnek ma Miskolcon.
  Tisztelek mindenkit, akár színpadon van, akár a háttérben dolgozik a színház csodálatos világában. Magamat is erős szállal e világhoz tartozónak érzem.
 2010.04.05-én blogot indítottam: Színház Egerben (1884-től napjainkig)… és azon túl. Tíz éves születésnapját Lőkös Ildikó dramaturg köszöntötte - országos színházi portálon is.
 2014 óta volt miskolci rovata, 2021 végén ez önállósult, a régi cikkek egy részét átemeltem ide, az újak folyamatosan születnek.  Remélem, kiérdemli az Olvasó figyelmét! J.F.

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
a blog közösségi csatornái



 

 
Lezárt szavazások


 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
* Napló

2012/13-AS ÉVADNYITÓ TÁRSULATI ÜLÉS

2014.11.18. 10:20

 
A képre kattintva videó nyílik a blog YouTube csatornájáról

 

   „Az új színház…” – mondták a mai évadnyitó társulati ülésen, s én átéreztem azoknak az érzéseit, akik mostantól vannak jelen Miskolcon és számukra tényleg csak most kezdődik valami, de azokét is, aki hosszú évek óta megbecsült tagjai ennek a társulatnak, s számukra az új csak részben az, részben pedig maga a folytonosság, amelyen azonban vannak repedések, hiányoznak ezentúl kollégák - barátok, akiknek szerződését nem újították meg…  
   Beszélgetve néhányukkal azért mindenki azt mondta, bíznak abban, hogy jó lesz, siker lesz a változó, megújuló Miskolci Nemzeti Színház.
   Igazán lendületesen kezd az új vezetés, és terveiket, céljaikat nagyon ügyesen, sőt látványosan kommunikálják (például "A nagy csomag" – lásd a blog M.N.Sz. rovatában).
   Két fő gondolatot szeretnék kiemelni a  társulati ülésen hallottakból. A színház illúzió – mondta Kiss Csaba direktor úr. S a minél tökéletesebb illúzió megteremtésében egyaránt fontos szerepe van színésznek, műszaki munkatársnak, adminisztrátornak, nézőtéri dolgozónak, mindenkinek, mert mindnyájuk munkája fontos, akár közvetlenül részesei annak, amit a néző lát, akár a háttérben segítik az előbbiek nyugodt és alkotó munkáját. A másik, hogy azt szeretnék elérni, hogy a Színház a miskolci kulturális élet fókusza legyen.
  A Művészeti Tanács tagjai igyekeztek megfogalmazni művészeti  programjukat, a cél az együttgondolkodás, az erős társulati összmunka.
   A társulati ülés egyébként a szokottnál hosszabb volt, de változatos. Megismerhettük a Színház új logóját, személyes emlékek, az új tagok bemutatása, köztük az egriek egyik eddigi kedvence,
Görög László, illetve Béres Attila rendező, akinek Valahol Európában című egri musical-rendezése máig emlékezetes, az utolsó éves és gyakorlatukat most itt töltő színművészetisek kisebb szórakoztató produkciói (* video), Évad-himnusz az új bemutatók címére (Regős Zsolt írta énekkarra) és Évad-rap (Fandl Ferenc), szó esett az Operafesztiválról is és Miskolc polgármestere Kilátódíjat alapított a legjobb pályakezdő színésznek.
    Jó hangulatú volt a 2012/13-as miskolci évadnyitó.



          

A NAGY CSOMAG 2012. JÚNIUS 7.

2014.11.18. 10:13

 

   Sok érdeklődőt vonzó, változatos és nagyon hangulatos évadhirdető programra került sor június 7-én a Miskolci Nemzeti Színház szervezésében. A Nagy Csomag összefoglaló cím onnan ered, hogy a város művészdiákjai saját elképzeléseik alapján hullámpapírra festették a következő évadot és becsomagolták vele az egész épületet. De volt a kora délutántól késő estig tartó programban a színház előtti árkádok alatt Járdaszínház, táncszobrok vonulása a főutcán, Lila ákác Árkád-színház, azaz egy jelenet három párra Szép Ernőtől, Nagy-Közönség-Tájékoztató a Déryné parkban, este pedig - egri vonatkozás - megnyílt az Eszterházy Károly Főiskola Vizuális Művészet szakos diákjainak kiállítása, tizenöt képzőművész hallgató vizsgamunkáiból, a Miskolci Nemzeti Színház új logójáról, plakátjáról, honlapjáról. A nézők szavazhatnak a nekik tetsző alkotásokra, a győztes elképzelés a következő évad arculatváltásának kiindulópontja lesz. 21 órától a következő évad kicsomagolása következett, Nabucco-nyitánnyal, Szabadságkórussal, Évadhimnusszal, hangosplakáttal, Én és a kisöcsém-koncerttel, fényfestéssel a színházon... a színház új szlogenjének jegyében: A játék ünnep!
   A miskolci színházban rendez az új évadtól Béres Attila - Kiss Csaba direktortól jobbra az első képen (fotók: M.N.Sz. honlapja, Bócsi Krisztián), aki Egerben kezdte pályáját.

 

 

"TÖBB-KEVESEBB NAPSÜTÉS"

2014.11.18. 10:07

 A közönség felismeri és elismeri a tehetséget. De bizony úgy van az, hogy ettől még nem feltétlenül szereti is. Ahhoz több kell, a tehetség mellé sugárzó művészi alázat és emberi szerénység. Mindez jellemzi a Miskolci Nemzeti Színház két művésznőjét (a színház örökös tagjait), akikkel egy ma délután beszélgetésen találkozhattunk a József Attila Könyvtárban. A közönség tehát szereti őket! Komáromy Éva temperamentuma és Péva Ibolya visszafogottabb egyénisége tökéletes, bájos egységet alkotott. Nem csak a kérdésekre feleltek, de egymást is kérdezték, kiegészítették, át-átvéve időnként a moderátor szerepét. A beszélgetést élőben előadott versek mellett színesítették videofelvételek, zenék, amelyeket a művésznők kedvelnek, gazdagítva a képet – amely a művészi pálya kezdeteitől kedves szerepeken át családi vonatkozásokig ívelt. (Szóba került az az időszak is, amikor Miskolc és Eger színházát összevonták.) A közvetlen hangulathoz hozzájárult a moderátor, Jármai György Tamás zenész-újságíró, aki a hallgatóság reakcióit figyelve alakította a beszélgetés menetét.

 

AMADEUS (2011)

2014.11.18. 10:04

   Peter Shaffer darabját néztem meg Miskolcon. Milos Forman Amadeus filmjét jól ismerem, de az előadás javára legyen mondva, nem gondoltam rá, legfeljebb egy-két másodpercig – ami pedig óhatatlanul bekövetkezhet ilyen előzetes ismeretek esetén. A címszerepben Harsányi Attila, de a darab igazából inkább Salieri drámája - őt Cservenák Vilmos alakítja. Előbbiben leginkább Mozart esendőségének megmutatása tetszett, utóbbiban annak az ellentétnek és vívódásnak az ábrázolása, ami abban áll, hogy érti és érzi Mozart hatalmas szellemi nagyságát, fölényét, de nem hódolhat előtte, felülkerekedik a szakmai és emberi féltékenység. Van egy visszatérő gesztusa, amikor a darab folyamán Istennel perlekedik, akkor felnéz hozzá a magasba, de ezt a felnézést mindig egy – nem találok jobb szót – sunyi oldalpillantásból indítja. Nagyon kifejező. Az előadást egyébként Tordy Géza rendezte és nagyobb részt puritán díszletek jellemzik és nekem néha kicsit túltompított világítás.

 

SCHILLER ÚJRA MISKOLCON (2011)

2014.11.18. 10:01

   Ma este Schiller Ármány és szerelem című drámáját láttam Miskolcon, a Kamaraszínházban. Egy kivétellel minden szereplő játékát hitelesnek éreztem. Von Walter minisztert Szatmári György játszotta, akire régóta színházba járóként az egri színpadról is emlékezhetem, az önálló társulat megalakulása utáni időkből. 

* Kapcsolódó írás a darab korábbi, 1996-os miskolci bemutatójáról az előadások rovatban.
 

DÉRYNÉ MISKOLCI HÁZAI (2010)

2014.11.18. 09:59

 

   Déryné, Széppataki Róza (1793-1872, az első magyar operaénekesnő, a vándorszínészet korának legnépszerűbb színésznője) két miskolci lakhelye.
   Amikor 1812-ben a német színészek új színházat kaptak Pesten, akkor az addig használt Rondellát a magyar színészek vehették birtokukba, de két év múlva, az épület lebontásakor a társulat szétszéledt. Déryné Egerben és Miskolcon játszott eleinte, majd különböző városokban, míg 1852-ben visszavonult és gazdatiszt férjével élt Diósgyőrben, majd annak halála után nővérénél Miskolcon. Sírja is itt van, a Szent Anna temetőben.

 

A MISKOLCI LATABÁR KRIPTÁNÁL (2010)

2014.11.18. 09:58

 

   Latabár Endre, a nagy múltú Latabár színészdinasztia első tagja (1811. nov. 16. - 1873. júl. 10), akinek nevét utca is viseli a városban, Miskolcon nyugszik. A nagytekintélyű direktornak jelentős érdemei voltak a zenés színház megteremtésében, akár az operett, akár az operajátszásban. Déryné mondta róla: „Ugyan, honnan termett volna elő az ismeret, zeneértelmesség, ha Latabár nincs?” Hogy a dinasztia hogyan kötődik Miskolchoz, vele kezdve egészen napjainkig, arról olvashatnak részletesebben a  Miskolci Nemzeti Színház honlapján. Ha Miskolcon járnak, keressék fel az Avasi temetőt, ahol sok nagyon szép kivitelű régi sírkövet találhatnak, s olvasni is érdemes őket! Idézem példának az egyik feliratát betű szerint: NE S MEZEY JÓSEF TESTÉT E SIR ZÁRJA HOL AZ ÉLETADÓ TROMBITASZÓT VÁRJA Holt meg éltnek(az első számjegy nem olvasható világosan)9.dik Eszt. 1817.(NE S=nemes) De azután sétáljanak el a temető túlsó végébe, ahol balra az utolsó a Latabár kripta!

 

Elejére | Újabbak | Régebbiek | Végére |
 
Útmutatók


A KERESŐ
HASZNÁLATÁRÓL

 

 


ÚTMUTATÓ
A BLOGHOZ

 

 


MŰVELT ÚR
A SZÍNHÁZBAN

 


 
Menü
 
kommentek & Napló-archívum évenként
Friss hozzászólások
 
könyvajánló

 
hangos blog

A blog hangos szolgáltatása gyengénlátóknak.
Cikkek felolvasva!